Home

Forumas

Žinutės: 360
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2013-07-05
Įdomu....
Kai tą pačią technologiją, kiekvienas gamintojas interpretuoja savaip :)
Skirtingų taisyklių tai pačiai technologijai logika gali būti tik tame, kad apsidrausti nuo žioplų vartotojų arba pasireklamuoti, kad mano akumuliatoriai geresni :)

Jei pasidomėsite LiFePO4 fizika, kad 0C - nėra joks magiškas skaičius. Tiesiog vėstant aplinkai saugiai  akumuliatorių galima krauti vis mažesne srove. Kitaip sakant, galima saugiai akumuliatorių pakrauti ir prie -5C lygiai, kaip ir galima jį sugadinti prie +10C.

Bet jei atidėtume visus gandus į šalį, tai norėčiau paklausti, kas turi atsitikti, kad jūsų akumuliatorius atšaltų iki, tarkim, -10C ir jūs tuo metu sugalvotumėte jį krauti, tarkim, 50A srove???? :)
Teoriškai įmanoma, bet praktiškai.....

Nepamenu ar rašiau, bet labai rekomenduoju pasitikrinti kokia srove kraunasi nusėdęs jūsų LiFePO4 akumuliatorius nuo variklio? Pas mane daugiau 8A krovimo srovė nepakyla. Viskas dėl to, kad daugumoje (o gal ir visuose) kemperių elektroblokuose (Calira, EBL ir pan.) stovi šuntas tarp kemperio ir mašinos akumuliatorių. Jis stovi tam, kad galima būtų prijungti ampermetrą, nors pats ampermetras stovi ne kiekviename kemperyje. Tas šuntas taip pat apriboja LiFePO4 krovimo srovę ir jeigu jo kažkaip neapeiti, krovimo srovė NIEKADA nebus labai didelė.

Taigi, pasimatuokite kemperio akumuliatoriaus krovimo srovę, blaiviai įsivertinkite ar įmanomos sąlygos, kad jūs didele srove krautumėte akumuliatorių atšalusį iki labai žemų temperatūrų ir ramiai mėgaukitės LiFePO4 privalumais.

Tiesa, svarbiausia: jei pirksite LiFePO4 akumuliatorių, paprašykite, kad būtų įdėtas "balastas", kuris atjungia (arba riboja) akumuliatoriaus krovimo srovę prie žemos temperatūros. Tokiu atveju viskas ką parašiau viršuje - netenka prasmės.

Sėkmės visiems!!!

P.S. LiFePO4 akumuliatorių nepardavinėju.
Žinutės: 128
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2014-06-16
Kiekvienas turi savus scenarijus. Žiema, kemperiukas stovi prie namų lauke, jau gerai atšalęs. Penktadienio vakaras, noriu važiuot. Važiuojant kraut negaliu nuo generatoriaus, nes net įšilęs salonas dar negreit sušildys celes. Mano atveju (280Ah) tai gana masyvios, po 5 kg su viršum kiekviena celė. Kai jas atvežė kurjeris jos kambario temperatūroje net po 3-4val buvo dar ledinės. Spėju, be papildomo sušildymo jų atitirpimas truks labai ilgai, o kol nesušils BMS neleis kraut.
Kitas scenarijus - atvažiavau slidinėt. Visą dieną praleidau kalnuose. Jei nešildomas salonas, celės ataušo, BMS atjungė krovimą, saulės baterijos visą saulėtą dieną nieko nekrovė...
Kiekvienas sprendžia kaip jam geriau :) Aš pasirinkau, kad automatinis pašildymas (kaina kilimėlių ir kelių termo kontrolerių apie 15-20€) verta investicija.


Žinutės: 269
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2017-01-04
Andrius.K parašė:
Kiekvienas turi savus scenarijus. Žiema, kemperiukas stovi prie namų lauke, jau gerai atšalęs. Penktadienio vakaras, noriu važiuot. Važiuojant kraut negaliu nuo generatoriaus, nes net įšilęs salonas dar negreit sušildys celes. Mano atveju (280Ah) tai gana masyvios, po 5 kg su viršum kiekviena celė. Kai jas atvežė kurjeris jos kambario temperatūroje net po 3-4val buvo dar ledinės. Spėju, be papildomo sušildymo jų atitirpimas truks labai ilgai, o kol nesušils BMS neleis kraut.
Kitas scenarijus - atvažiavau slidinėt. Visą dieną praleidau kalnuose. Jei nešildomas salonas, celės ataušo, BMS atjungė krovimą, saulės baterijos visą saulėtą dieną nieko nekrovė...
Kiekvienas sprendžia kaip jam geriau :) Aš pasirinkau, kad automatinis pašildymas (kaina kilimėlių ir kelių termo kontrolerių apie 15-20€) verta investicija.



Pritariu, su termo kilimėliais atpuola bent koks rūpestis. O su tokia 280Ah talpa gali naudoti net šildomas paklodes.:)
Žinutės: 360
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2013-07-05
Andrius.K parašė:
Kiekvienas turi savus scenarijus. Žiema, kemperiukas stovi prie namų lauke, jau gerai atšalęs. Penktadienio vakaras, noriu važiuot. Važiuojant kraut negaliu nuo generatoriaus, nes net įšilęs salonas dar negreit sušildys celes. Mano atveju (280Ah) tai gana masyvios, po 5 kg su viršum kiekviena celė. Kai jas atvežė kurjeris jos kambario temperatūroje net po 3-4val buvo dar ledinės. Spėju, be papildomo sušildymo jų atitirpimas truks labai ilgai, o kol nesušils BMS neleis kraut.
Kitas scenarijus - atvažiavau slidinėt. Visą dieną praleidau kalnuose. Jei nešildomas salonas, celės ataušo, BMS atjungė krovimą, saulės baterijos visą saulėtą dieną nieko nekrovė...
Kiekvienas sprendžia kaip jam geriau :) Aš pasirinkau, kad automatinis pašildymas (kaina kilimėlių ir kelių termo kontrolerių apie 15-20€) verta investicija.



Pritariu, Andriau, kiekvienas elgiamės kaip norime. Nekomentuočiau jūsų, tačiau labai nemėgstu prisigalvotų baubų. Todėl LABAI ATSIPRAŠAU, bet šįkart pakomentuosiu, nes jūsų scenarijai labai neįprasti.

TAIP, jei staiga nusprendėte išvažiuoti su kemperiu penktadienio vakare ŽIEMĄ, kai lauke neigiama temperatūra ir jūsų kemperio salonas atšalęs žemiau nulio (1) ir jeigu jūsų krovimo srovė kemperio akumuliatoriui didesnė nei 28 amperai (čia pagal Andriaus AKB talpą) (2) ir jūsų akumuliatorius nusėdęs (3) - tuomet reikia kažko imtis.
Tačiau jei bent vienas iš (1) (2) ar (3) negalioja - nieko daryti nereikia.

Aš tokiais atvejais įsijungiu kemperio šildymą iš ryto. Be to akumuliatorių laikau pilnai pakrautą (nes būti iškrautam jam labai nesveika) ir jo automobilio generatorius beveik nekraus. Dar esu pasimatavęs krovimo srovę, kai akumas iškrautas ir nebijau minuso. Mano akumuliatoriuje stovi BMSas, kuris sustabdo krovimą, jei akumas neigiamos temperatūros. Nu bet jau kraštutiniu, kaip Andriaus, atveju, tiesiog laikinai atjungčiau akumuliatoriaus krovimą, kol sušils salonas.

Slidinėjimo scenarijus dar nerealesnis. Jūs nuvažiuojate slidinėti ir dieną išjungiate kemperio šildymą (???) - kaip džiovinsite grįžę slidinėjimo aprangą atšalusiame kemperyje?. Jei dar paliekate atdarus langus, tai gal ir scenarijus įmanomas. Tačiau net su atdarais langais, jei kraunate akumuliatorių saulės panelėmis - akumuliatorius šyla pats iš vidaus.
Jei jau dėti šildymo pagalvėles, tai geriau po saulės panelėmis, kad nutirptų koks nors užkritęs sniegelis.
Slidinėjimo varianto situacija tokia: po nakties akumiuliatoriai kažkiek nusėdę, jūs išjungiate šildymą, tačiau šildote akumuliatorius elektra - iš jų pačių energijos - kas juos dar labiau pasodina, o vakare dar labiau juos sodinate, nes reikia prisišildyti atšalusį namelį. Ar ne geriau dujomis pašildyti patį namelį, o ne elektra akumuliatorių?

Jei jau naudoti akumuliatoriaus šildymą, tai geriau rekomenduočiau jį APŠILTINTI, o ne ŠILDYTI. Įkraunamas arba iškraunamas akumuliatorius pats išskiria šilumą, todėl jei jau tikrai reikia jį palaikyti šiltą - gal geriau tiesiog apšiltinti.

Pabaigai noriu atsiprašyti Andriaus, kad komentavau būtent jūsų laišką. Prašau nepriimkite nieko asmeniškai. Kiekvienas elgiamės taip, kaip manome reikalinga. Komentarus rašiau tik tam, kad neklaidintume kitų forumo skaitytojų ir kad atskirtume neįprastas aplinkybes, nuo kasdienių.
Jūsų, Andriau, scenarijai tikrai galimi, bet labai neįprasti ir labai mažai kam gali pasitaikyti.



Žinutės: 128
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2014-06-16
Nu jo :) Aš parašęs gamintojų rekomendacijas, kurios aiškiai nurodo

nekrauti JOKIOM srovėm esant  neigiamai temperatūrai - klaidinu. Ok, nebesiginčysiu. Tebūnie taip.
O dėl scenarijų - kemperiai būna skirtingi, skirtingi šildymai ir galų gale skirtingi naudotojai ir t.t. nebesivelsiu dėl to į diskusijas.

Šiandien atkeliavo šildymo kilimėliai. Pratestavau. Kai pajungiu vieną - gaunasi apie 1A srovė ir paviršius įkaista apie 75-80 laipsnių. Tam kad saugiai naudot be perteklinės temperatūros reguliavimo planuoju jungti po du kilimėlius nuosekliai (antra nuotrauka). Gaunasi srovė tik 0,5A, o paviršius įkaista maksimum iki 40 laipsniu. Kilimėliai bus apkrauti tik 50% savo pajėgumo - manau tarnaus labai ilgai. Mano atveju galėčiau celių šonuose pritvirtinti tris poras t.y. 6 kilimėlius. Šildymui eitų apie 1,5A.


Žinutės: 269
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2017-01-04
Andrius.K parašė:
Nu jo :) Aš parašęs gamintojų rekomendacijas, kurios aiškiai nurodo

nekrauti JOKIOM srovėm esant  neigiamai temperatūrai - klaidinu. Ok, nebesiginčysiu. Tebūnie taip.
O dėl scenarijų - kemperiai būna skirtingi, skirtingi šildymai ir galų gale skirtingi naudotojai ir t.t. nebesivelsiu dėl to į diskusijas.


Šiandien atkeliavo šildymo kilimėliai. Pratestavau. Kai pajungiu vieną - gaunasi apie 1A srovė ir paviršius įkaista apie 75-80 laipsnių. Tam kad saugiai naudot be perteklinės temperatūros reguliavimo planuoju jungti po du kilimėlius nuosekliai (antra nuotrauka). Gaunasi srovė tik 0,5A, o paviršius įkaista maksimum iki 40 laipsniu. Kilimėliai bus apkrauti tik 50% savo pajėgumo - manau tarnaus labai ilgai. Mano atveju galėčiau celių šonuose pritvirtinti tris poras t.y. 6 kilimėlius. Šildymui eitų apie 1,5A.




Puiku, nereikia nei termo reguliatoriaus.  Kitai žiemai konstruosiu šildymo analogą. Privalumai- kemperis nešildomas galės žiemoti su pajungtu elektros įvadu. Nereikia ištraukinėti akumuliatoriaus ir pasiruošęs startui bent kada. Mano kemperyje salono akumuliatorius yra gan šaltoje vietoje, tad kilimėliai gelbės ir važiuojant. O išlaidos minimalios.
Žinutės: 1598
Nuotraukos: 3083
Koordinatės: 11
Prisijungė: 2012-10-03
Nežinau kaip su šio tipo akumu, bet kažkada Marijus rašė, kad kai Kemperių servisas palikdavo kemperį pririštą prie rozetės per žiemą- pavasarį akumas būdavo negyvas. Čia biški VBS- viena boba sakė, bet gal reiktų gandą patikrinti...

Žinutės: 128
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2014-06-16
Šiandien baigiau balansuoti celes. Lygiai šešias paras kroviau nuo 3,29V iki 3,6V :) Celės prieš sujungiant nuosekliai turėtų būti vienodai pakrautos, kad naudojimo metu išvengti didesnio disbalanso. Trumpai tariant sujungiamos celės lygiagrečiai ir kraunamos iki srovė nukris beveik iki 0A laikant pastovią įtampą 3,6-3,65V. Jei kas darys baterijų paką pats, tai prisegu aprašymą kam to reikia ir kaip tai daryti.
Žinutės: 128
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2014-06-16
Tomas.J parašė:


Nežinau kaip su šio tipo akumu, bet kažkada Marijus rašė, kad kai Kemperių servisas palikdavo kemperį pririštą prie rozetės per žiemą- pavasarį akumas būdavo negyvas. Čia biški VBS- viena boba sakė, bet gal reiktų gandą patikrinti...




Rūgštiniai akumai tikiu, kad gali nudust. Ypač kai krovimo parametrai neteisingi. Aš kai turėjau karavaną per žiemą palikau su įjungtu krovimu nuo saulės panelių. Kontroleris buvo pigus iš Kinijos... Jis faktiškai neperėjo į Float režimą ir po truputi "virino" akumuliatorių. Pavasarį akumuliatoriui jau buvo mišios :)
LiFePO4 palaikymo režimo nereikia dėl jų labai mažos vidinės varžos - atitinkamai labai mažo savaiminio išsikrovimo. Labai ilgam nenaudojimui mano celių gamintojas rekomenduoja: "The battery should be charged and discharged every 6 months. The voltage for storage is between 3.0 ~3.3 V (30 ~ 50%)"
O šiaip kraunant ir pasiekus BMS'e nustatytą viršutinę įtampos ribą valdymo plokštė tiesiog išjungs krovimą ir tiek.
Žinutės: 269
Nuotraukos: 0
Koordinatės: 0
Prisijungė: 2017-01-04
Andrius.K parašė:
Tomas.J parašė:


Nežinau kaip su šio tipo akumu, bet kažkada Marijus rašė, kad kai Kemperių servisas palikdavo kemperį pririštą prie rozetės per žiemą- pavasarį akumas būdavo negyvas. Čia biški VBS- viena boba sakė, bet gal reiktų gandą patikrinti...





Rūgštiniai akumai tikiu, kad gali nudust. Ypač kai krovimo parametrai neteisingi. Aš kai turėjau karavaną per žiemą palikau su įjungtu krovimu nuo saulės panelių. Kontroleris buvo pigus iš Kinijos... Jis faktiškai neperėjo į Float režimą ir po truputi 'virino' akumuliatorių. Pavasarį akumuliatoriui jau buvo mišios :)
LiFePO4 palaikymo režimo nereikia dėl jų labai mažos vidinės varžos - atitinkamai labai mažo savaiminio išsikrovimo. Labai ilgam nenaudojimui mano celių gamintojas rekomenduoja: 'The battery should be charged and discharged every 6 months. The voltage for storage is between 3.0 ~3.3 V (30 ~ 50%)'
O šiaip kraunant ir pasiekus BMS'e nustatytą viršutinę įtampos ribą valdymo plokštė tiesiog išjungs krovimą ir tiek.
Nežinau kaip jūsų, mano kemperio ,,Float'' krovimas yra 13,7V. Priedo BMS-as turi ir rankinius Charging ir Discharge valdymus. Taigi sugadinti akumą galima tik labai norint.